Domov >> Viac z energetiky >> Energetická politika
kukurica

Energetická politika

V máji bol predstavený nový návrh  energetickej  politiky SR. V týchto dňoch sa veľmi hovorí a píše o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) skoro ako o triednom nepriateľovi pre ich údajný veľký dopad na cenu elektriny, a súčasne sa hovorí o výstavbe novej  jadrovej  elektrárne v Jaslovských Bohuniciach s výkonom o 30 % vyšším ako jadrová elektráreň Mochovce 3,4.

Návrh  energetickej politiky je rozsiahly dokument s množstvom informácií . V podstate je to však viac  dokument  popisný a  konštatujúci, ako dokument určujúci smer vývoja energetiky na Slovensku. Od tohto kľúčového dokumentu sa následne musí odvíjať legislatíva a je rozhodujúci aj pre nastavovanie regulačnej politiky URSO.

Regulačná politika má zas kľúčový vplyv na stabilitu podnikateľského prostredia v energetike. Ak nebude jasná, dobrá a pravdivá energetická politika, obsahujúca  aj nové trendy získavania  energie napr. aj z komunálneho odpadu, ak nebude udávať  jasné mantinely pre regulačnú politiku, tak  nebude stabilná a ani cenovo prístupná energia. Nebude ani zhodnotenie domácich surovín, nebude žiadny synergický efekt na domácu ekonomiku z výroby  energie z domácich zdrojov. Bude stále len podpora cudzích ekonomík platbou za ich energie.

Medzi prioritami  navrhovanej energetickej politiky  sa uvádza aj optimálny energetický mix. Vieme, aký je dnes, ale vieme, aký ho chceme mať do budúcna?

Pritom stanovenie energetického mixu je pre smerovanie energetiky na Slovensku kľúčové. S predloženým návrhom energetickej politiky si treba  položiť pár otázok.

Chceme byť takou jadrovou veľmocou vo výrobe elektriny z jadra, akou sme vo výrobe áut? Len s tým rozdielom, že ceny áut štát negarantuje, ale  ceny elektriny z plánovanej novej jadrovej elektrárne sa  štát chystá garantovať. Ak bude štát  garantovať  cenu elektriny pre novú jadrovú elektráreň, bude garantovať aj cenu  pre dokončujúcu jadrovú elektráreň Mochovce 3,4?

V akom pomere chceme mať v energetickom mixe v budúcnosti jadro, uhlie, vodu, plyn, ropu obnoviteľné zdroje energie (OZE)? Dnes je podiel jadra na výrobe elektriny takmer  55 %. Po dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce 3,4  bude ešte vyšší a staneme sa  vývozcom elektriny. Podľa oficiálnych vyjadrení  predstaviteľov vlády a aj návrhu novej energetickej politiky bude mať najzelenšiu zelenú jadro.

Nová jadrová elektráreň v Bohuniciach  sa spomína v návrhu politiky niekoľkokrát. Ako častý dôvod  uvádzaný aj v médiách je, že  cena elektriny z jadra je nižšia, ako cena elektriny z ostatných zdrojov. Čo však vieme o skutočnej cene elektriny z jadra?  Vieme len to, že ju nevieme. Vieme len investičné a prevádzkové náklady jadrovej elektrárne. Náklady na vyradenie elektrárne a uloženie jadrového odpadu nepoznáme. Len ich odhadujeme, a aj to len časť likvidácie jadrovej elektrárne, nie definitívne uloženie jadrového odpadu.

A ani ich nemôžeme poznať, lebo napr. ani pri jadrovej elektrárni A1 v Jaslovských Bohuniciach, ktorej prevádzka  skončila  v roku  1977 ich ešte nepoznáme.Dnes je rok 2013 a jadrová elektráreň A1 ešte nie je vyradená a jej vyraďovanie bude trvať ešte roky. Tento historický dlh jadrovej elektrárne A1 splácajú ešte dnes po  36 rokoch od ukončenia jej prevádzky všetci občania cez dane  a cez poplatok do NJF, ktorí platia každý mesiac v cene elektriny.

Predpokladané náklady viac ako miliarda Eur nie sú konečné a neobsahujú definitívne uloženie jadrového odpadu. V Jaslovských Bohuniciach sú na rade na likvidáciu ďalšie dva bloky jadrovej elektrárne V1 odstavené v rokoch 2006 a 2008. Tiež je na nich historicky dlh, ktorý samozrejme tiež nebol v cene predávanej elektriny, ale splatiť  ho treba.

Tieto historické dlhy nám tu nechali naši predchodcovia. Našou snahou by malo byť nenechávať budúcim generáciám  aj takéto dlhy.

Prečítajte si znenie novej Energetickej politike (EP).

VIAC Z ENERGETIKY

© oenergetike.sk

 máji bol predstavený nový návrh  energetickej  politiky SR. V týchto dňoch sa veľmi hovorí a píše o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) skoro ako o triednom nepriateľovi pre ich údajný veľký dopad na cenu elektriny, a súčasne sa hovorí o výstavbe novej  jadrovej  elektrárne v Jaslovských Bohuniciach s výkonom o 30 % vyšším ako jadrová elektráreň Mochovce 3,4. Návrh  energetickej politiky je rozsiahly dokument s množstvom informácií . V podstate je to však viac  dokument  popisný a  konštatujúci, ako dokument určujúci smer vývoja energetiky na Slovensku. Od tohto kľúčového dokumentu sa následne musí odvíjať legislatíva a je rozhodujúci aj pre nastavovanie regulačnej politiky URSO. Regulačná politika má zas kľúčový vplyv na stabilitu…
Hodnotenie článku
User Rating: 4.9 ( 2 votes)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*