Domov >> Viac z energetiky >> Nízkoenergetické domy: Majú nejaké nevýhody?
energetická hospodárnosť budov

Nízkoenergetické domy: Majú nejaké nevýhody?

Možno práve zvažujete stavbu nízkoenergetického rodinného domu a uvažujete o všetkých plusoch a mínusoch. Nízkoenergetické domy lákajú budúcich staviteľov najmä slušnou úsporou pri prevádzke domu. Takáto stavba dokáže ušetriť až dve tretiny nákladov na energie v porovnaní s klasickým domom.

Stavba začína už na papieri

To, čo robí dom nízkoenergetickým je hlavne kvalitná tepelná izolácia, eliminácia tepelných mostov, využitie regulovaného vetrania, vykurovania a solárnych panelov. Spojením všetkých prvkov vznikne stavba, ktorá pracuje tak povediac pre vás.

Nízkoenergetická stavba dokáže výrazne profitovať z vhodného umiestnenia a osadenia stavby. Preto začnite od základov a osadenie nízkoenergetickej stavby riešte už so svojím projektantom pri prvých nákresoch osadenia domu v autocad lt.

Orientácia domu by mala byť podľa možností na slnečnú stranu. Na južnú stranu naplánujte väčšinu okien domu, cez ktoré bude prúdiť do miestnosti prirodzené teplo. Umiestnenie domu je najlepšie na južnej strane v nižšej chránenej polohe. Studené doliny a veterné kopce nie sú najlepším miestom na nízkoenergetické stavby, ale samozrejme nie sú vylúčené.

Nie vždy máme možnosť ideálneho umiestnenia nízkoenergetického domu. Môžeme to považovať za miernu nevýhodu týchto stavieb, ak zohľadníme fakt, že vhodná orientácia a osadenie domu môže ušetriť až 15 – 20% energie na vykurovanie.

Počítajte s vyššími nákladmi

Jedna z mála nevýhod alebo mínusov nízkoenergetickej stavby sú vyššie náklady na výstavbu. Prvotné vyššie výdavky môžete zaznamenať už pri projekte domu, ktorý je o niečo náročnejší a vyžaduje precízne spracovanie. Moderné cad programy umožňujú projekt kedykoľvek upraviť podľa aktuálnych potrieb.

Vyššie výdavky v porovnaní s klasickou stavbou vás čakajú pri výbere kvalitného materiálu, izolácie a riešení na elimináciu tepelných mostov.

Základom každej nízkoenergetickej stavby je dokonalé tesnenie. Tepelné straty musia byť zredukované na minimum.

Najcitlivejším bodom každého domu, z pohľadu úniku tepla, sú okná. Vyberať treba viackomorové okná s dobrou tepelnou izoláciou. Pri nákupe sa zamerajte najmä na tepelný odpor okna, ktorý uvádza výrobca. Ideálna je hodnota 3 a vyššie.

Spotrebu energie môžete znížiť namontovaním solárnych panelov, ktoré budete využívať napríklad na ohrev vody. Sú to ďalšie výdavky navyše, ktoré sa vám ale po niekoľkých rokoch vrátia.

Nízkoenergetické domy majú teda množstvo výhod a medzi tie najväčšie patrí úspora energie vďaka eliminácii tepelných strát, nižšie náklady na prevádzku domu a vyššia energetická nezávislosť v prípade namontovania solárnych panelov.

Za najväčšiu nevýhodu môžeme považovať vyššie vstupné náklady na technické kreslenie projektu domu a samotnú výstavbu. 

Zhrnutie 

Výhody                                                                     Nevýhody

– nižšia spotreba energie                                        – vyššie vstupné náklady

– kratšie vykurovacie obdobie                                – náročnosť projektu

– hluková ochrana vďaka izolácií                          – stavbu treba pravidelne kontrolovať

– energetická bezpečnosť a nezávislosť

– úspora peňazí

– dlhá životnosť stavby

Možno práve zvažujete stavbu nízkoenergetického rodinného domu a uvažujete o všetkých plusoch a mínusoch. Nízkoenergetické domy lákajú budúcich staviteľov najmä slušnou úsporou pri prevádzke domu. Takáto stavba dokáže ušetriť až dve tretiny nákladov na energie v porovnaní s klasickým domom. Stavba začína už na papieri To, čo robí dom nízkoenergetickým je hlavne kvalitná tepelná izolácia, eliminácia tepelných mostov, využitie regulovaného vetrania, vykurovania a solárnych panelov. Spojením všetkých prvkov vznikne stavba, ktorá pracuje tak povediac pre vás. Nízkoenergetická stavba dokáže výrazne profitovať z vhodného umiestnenia a osadenia stavby. Preto začnite od základov a osadenie nízkoenergetickej stavby riešte už so svojím projektantom…
Hodnotenie článku
Nízkoenergetické domy: Majú nejaké nevýhody?
User Rating: 4.7 ( 1 votes)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*