Dnešný systém podpory OZE stanovený v roku 2009 zákonom 309/2009 Z.z. a následne vyhláškami URSO o pevných výkupných cenách elektriny na 15 rokov končí. Systém podpory výhradne závislý na rozpustení podpory len v cenách elektriny je finančne neudržateľný.
V priebehu rokov 2009 až 2013 nekontrolovane a neregulovane pribúdali nové zdroje elektriny, či už z OZE alebo zdroje vyrábajúce elektrinu vo VU KVET. K 31.12.2013 bolo 2 671 spoločností s nárokom na podporu elektriny. Je to medziročný nárast o + 249 spoločností.
Nastavený systém finančne ohrozuje distribučné spoločnosti. Toto je hlavný dôvod stavu STOPnutia pripájania nových zdrojov elektriny do distribučnej sústavy. Podpora sa premieta do koncových cien elektriny, na čo je priemysel oprávnene citlivý. Hoci podpora OZE a VU KVET nie sú jediné a hlavné položky TPS, ktoré majú vplyv na koncovú cenu elektriny.
Ako prestaviť systém podpory OZE, keď odmietnuť OZE nie je správne. Najmä z hľadiska bezpečnosti dodávky energie, ekológie a multiplikačných efektov pre domácu ekonomiku pri výrobe energie z domácich zdrojov a na svojom území.
Potenciál CNG na Slovensku
Trend diverzifikácie zdrojov a získavania energie z alternatívnych zdrojov vrátane energetickej efektívnosti je budúcnosť.
Doprava je segment, ktorý je dnes takmer výhradne závislý na rope. Do popredia sa tlačí však stlačený zemný plyn – CNG plyn. Je to alternatívne palivo pre spaľovacie motory, ktoré môže nahradiť benzín, alebo naftu. Dnes sa získava stlačením zemného plynu. Ale prečo by sa nemohol získavať aj stlačením biometánu?
7. novembra 2014 sa uskutoční v hoteli Junior v Bratislave workshop na tému „CNG na Slovensku: stagnácia alebo rozvoj?“
Program workshopu si môžete pozrieť tu:
PLYN
© oenergetike.sk