Domov >> Viac z energetiky >> Ťažba uránu či stop jadrovej energetike
urán protest

Ťažba uránu či stop jadrovej energetike

Všetci chceme svietiť, mať doma teplo, natankovať benzín či naftu vtedy, keď potrebujeme, vyviezť odpad od domu vtedy, keď je kontajner plný a podobne. Všetci chceme tieto samozrejmosti, len nikto nechce niesť aj dôsledky týchto, dnes ešte samozrejmostí. Referendum je najväčší výdobytok demokracie. Lenže nie vždy a všetko je vhodné ním riešiť.
Ktorá obec chce mať vo svojom chotári napr. skládku odpadu, spaľovňu odpadu? Či nedajbože úložisko jadrového odpadu? Ale o tom, že sú potrebné aj spaľovne, aj úložiská jadrového odpadu nikto nepochybuje.

Referendum o ťažbe uránu

Naposledy v médiách, dokonca v novele zákona, rezonuje referendum o ťažbe uránovej rudy. Zainteresovaní na oboch stranách sa predbiehajú v tom, kto bol prvý, kto navrhol súhlas ťažby riešiť referendom.

Ak referendum o ťažbe uránu, tak najskôr referendum o tom, či chceme na Slovensku jadrové elektrárne alebo nie. Referendum o tom, či pôjdeme cestou Nemecka, Švajčiarska, teda cestou utlmenia jadra a jeho plánovaný koniec na Slovensku, alebo pôjdeme cestou Francúzska – viac jadra.
Mnohí si mysleli, že vyhlásenie utlmenia jadra v Nemecku po havárii vo Fukušime je len politické vyhlásenie, ktoré sa časom zmení. Dnes sme svedkami toho, že to myslia s alternatívnymi zdrojmi elektriny viac ako vážne. V Nemecku sa začala dlho pripravovaná zelená cesta v energetike.

Slovensko cestou jadrových elektrárni?

Slovensko má dnes po Francúzsku najväčší podiel jadra vo výrobe elektriny (cca 55%), a to v priebehu možno dvoch rokov budú uvedené do prevádzky dva nové bloky jadrovej elektrárne (JE) v Mochovciach a vláda pripravuje výstavbu ďalšej  novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Všetky tieto jadrové elektrárne potrebujú jadrové palivo a toto palivo pochádza z uránovej rudy. Všetky tieto elektrárne produkujú jadrový odpad a ten treba niekde na Slovensku uložiť. Aj o tom bude referendum?
V tomto prípade však referendom riešime následky a nie príčiny.

Energia, jej výroba a transport k spotrebiteľovi nie je predaj banánov, ktoré si dnes kúpim v jednom obchode a zajtra v druhom a keď si ich nekúpim vôbec, tiež sa nič nestane.

Energetika je investične veľmi náročná a citlivá na zmeny a zásahy do jej systému. Preto zmeny je potrebné riešiť s rozvahou a nie pod tlakom tej alebo onej skupiny. Zle nastavený systém v energetike sa prejaví až neskôr, keď ho už nebude ľahké meniť. A ak systém zmeníme, tak s veľkými stratami, na ktoré sa budeme skladať všetci.

VIAC Z ENERGETIKY

© oenergetike.sk

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Protest against uranium mining in Ontario od Shaun Merritt je licencovaný pod CC BY 2.0 @12/2018 //pridaná vrstva na originál
šetci chceme svietiť, mať doma teplo, natankovať benzín či naftu vtedy, keď potrebujeme, vyviezť odpad od domu vtedy, keď je kontajner plný a podobne. Všetci chceme tieto samozrejmosti, len nikto nechce niesť aj dôsledky týchto, dnes ešte samozrejmostí. Referendum je najväčší výdobytok demokracie. Lenže nie vždy a všetko je vhodné ním riešiť. Ktorá obec chce mať vo svojom chotári napr. skládku odpadu, spaľovňu odpadu? Či nedajbože úložisko jadrového odpadu? Ale o tom, že sú potrebné aj spaľovne, aj úložiská jadrového odpadu nikto nepochybuje. Referendum o ťažbe uránu Naposledy v médiách, dokonca v novele zákona, rezonuje referendum o ťažbe uránovej rudy.…
Hodnotenie článku
User Rating: 4.9 ( 1 votes)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*