Domov >> Teplo >> Ako dopadol vládny projekt odstránenia tzv. teplárenského nevoľníctva?
odpájanie sa od CZT

Ako dopadol vládny projekt odstránenia tzv. teplárenského nevoľníctva?

Ako podvod na ľuďoch, ako predaj hrncov šmejdami. Aktéri tohto projektu (SaS a OĽANO) dlhé roky lámali bytové domy, aby sa odpojili, lebo im chceli vraj dopriať slobodu v zásobovaní teplom, slobodu trhu, viedli doslovnú vojnu proti systémom centrálneho zásobovania teplom.

V médiách klamali o úsporách, ktoré domácnosti dosiahnu, dokonca o úspore 500 eur ročne. Pritom platba domácnosti za teplo je približne 620 eur/rok vrátane DPH. Každý, kto platí účty za teplo, či v bytovke alebo v rodinnom dome vie, že za 100 euro ročne nebude mať teplo a teplú vodu. Projektanti odpájania v mene 30 poslancov NR SR podali na Ústavný súd SR návrh o nesúlade zákona o teple s Ústavou SR, dokonca 2 krát, v roku 2015 a v roku 2018. Ani raz neuspeli. Len nedávno, v júni 2021 zmenili poslanci, doslovne na hulváta, zákon o tepelnej energetike. Zrušili „teplárenské“ nevoľníctvo a na Slovensku nastala sloboda. Proti CZT bola a je vedená vojna.

Pritom z hľadiska environmentu, z hľadiska bezpečnosti, stability a aj z hľadiska cien sa individuálne vykurovania bytových domov na systémy CZT nechytá. To vidíme teraz v plnej nahote.

Teraz, keď cena tepla domovým kotolniam stúpla o 100 a viac percent, tí istí projektanti odpájania, tí istí, ktorí v júni 2022 zmenili zákon, robia opäť tlačovky, zasadnutia Hospodárskeho výboru NR SR, kde sa síce tvária, že my nič, my muzikanti, ale pod tlakom oklamaných ľudí sľubujú ako náplasť, lacnejší plyn od štátneho SPP.

Pre svojich vyvolených, ktorí sa odpojili od CZT, vytvárajú v zásobovaní teplom nový segment, segment vyvolených. Vyvolení dobrovoľným prechodom z regulovaného prostredia do neregulovaného, poškodili všetkých spotrebiteľov tepla v CZT. Teraz, keď im to nevyhovuje, tak tomuto vyvolenému segmentu z moci štátu, dodá plyn štátna akciovka za nižšie ceny. Samozrejme, opäť na úkor všetkých ostatných. Spotrebiteľ tepla z CZT bol okradnutý hneď dvakrát. Prvýkrát, keď sa mu odpájači sebecky zvýšili cenu tepla, lebo v CZT platí jednoduchý vzorec – čím viac odberateľov je pripojených, tým nižšia je výsledná cena za teplo a teplú vodu. Druhýkrát dnes, keď sa aj spotrebiteľ tepla z CZT bude podieľať na dotácii plynu pre vyvolených. 

Toto riešenie zo strany ministerstva kriví nielen trh s plynom a vytvára dominantné postavenie jedného štátneho obchodníka s plynom, ale kriví aj zásobovanie teplom, lebo nikto iný nemá štátom zabezpečenú dodávku plynu za nižšie ceny. A spotrebitelia, domácnosti v systéme CZT sú iné domácnosti? Tam sa projektanti odpájania včera nechali počuť, že tých nech rieši samospráva?

©oenergetike.sk

 

Ako podvod na ľuďoch, ako predaj hrncov šmejdami. Aktéri tohto projektu (SaS a OĽANO) dlhé roky lámali bytové domy, aby sa odpojili, lebo im chceli vraj dopriať slobodu v zásobovaní teplom, slobodu trhu, viedli doslovnú vojnu proti systémom centrálneho zásobovania teplom. V médiách klamali o úsporách, ktoré domácnosti dosiahnu, dokonca o úspore 500 eur ročne. Pritom platba domácnosti za teplo je približne 620 eur/rok vrátane DPH. Každý, kto platí účty za teplo, či v bytovke alebo v rodinnom dome vie, že za 100 euro ročne nebude mať teplo a teplú vodu. Projektanti odpájania v mene 30 poslancov NR SR podali na Ústavný súd SR návrh…
Hodnotenie článku
Ako dopadol vládny projekt odstránenia tzv. teplárenského nevoľníctva?
User Rating: Buď prvým !

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*