Domov >> Plyn >> Skončí Slovensko ako prepravná krajina plynu?
South Stream plyn

Skončí Slovensko ako prepravná krajina plynu?

Výroba (ťažba), transport aj obchod s energiou sú navzájom prepojené. Energetika je dnes silno globalizovaná a zdroje energií a ich transport sa stali „zbraňou“. Národné hospodárstva a obyvatelia sú v podstate v područí vlastníkov globálnych zdrojov energie a vlastníkov prepravných trás, resp. v područí jednotlivých vlád, cez územia, ktorých vedú prepravné trasy. Najviac to cítime dnes na plyne.

Najväčšia sankcia pre Slovensko?

Pre celý plynárenský priemysel na Slovensku sa situácia na Ukrajine nevyvíja najlepšie. Dotýka sa to najmä prepravcu plynu Eustream, a.s.

Ukrajinská kríza definitívne mení mapu prepravy plynu v neprospech Slovenska. Plynovodom Bratstvo cez Ukrajinu a teda aj cez Slovensko prúdilo v minulosti najviac plynu do Európy.

Ako zaznelo na nedávnej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) v Tatrách, to čo platilo 40 rokov dnes už neplatí. Na Slovensko už dlhšie obdobie prúdi plyn aj z Čiech, ale v posledných dňoch dokonca prúdilo na Slovensko približne 50% plynu z Čiech a 50 % z Ukrajiny.

Alternatíva cez plynovod South Stream

Po vybudovaní a sprevádzkovaní plynovodu Nord Stream Gazprom tvrdo pracuje na dobudovaní plynovodu South Stream, ktorého jedna vetva na trase Bulharsko, Maďarsko vyústi v rakúskom Baumgartene. Maďarsko výstavbu podporuje, Rakúsko takisto, Bulharsko pod tlakom EÚ výstavbu pozastavilo, ale je len otázkou času, kedy pozastavenie pominie.

Európa je pre Gazprom dobrým obchodným partnerom a tak, ako Európa dnes nie je schopná nahradiť ruský zemný plyn, ani Gazprom nie je schopný umiestniť plyn mimo Európy.

Gazprom si výstavbou South Streamu a plynovodmi Nord Stream a Jamal zabezpečí prepravné kapacity do Európy aj bez plynovodu Bratstvo cez Ukrajinu a Slovensko. Slovensko sa tak môže dostať mimo v preprave plynu z Ruska do Európy. Naopak Maďarsko a Bulharsko sa stanú prepravnými krajinami na úkor nás.

Na Slovensku budeme mať stále ten istý ruský plyn, ale v budúcnosti môže byť dopravovaný len zo západu.

Toto môže byť nevyhlásená, ale najväčšia sankcia pre Slovensko. Slovensko môže na súčasný vzťah Ukrajina, EÚ, USA verzus Rusko doplatiť naozaj najviac.

Plyn

© oenergetike.sk

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Map of the planned Nabucco and South Stream pipelines. od Samuel Bailey je licencovaný pod CC BY 3.0 @12/2018 //pridaná vrstva na originál
ýroba (ťažba), transport aj obchod s energiou sú navzájom prepojené. Energetika je dnes silno globalizovaná a zdroje energií a ich transport sa stali „zbraňou“. Národné hospodárstva a obyvatelia sú v podstate v područí vlastníkov globálnych zdrojov energie a vlastníkov prepravných trás, resp. v područí jednotlivých vlád, cez územia, ktorých vedú prepravné trasy. Najviac to cítime dnes na plyne. Najväčšia sankcia pre Slovensko? Pre celý plynárenský priemysel na Slovensku sa situácia na Ukrajine nevyvíja najlepšie. Dotýka sa to najmä prepravcu plynu Eustream, a.s. Ukrajinská kríza definitívne mení mapu prepravy plynu v neprospech Slovenska. Plynovodom Bratstvo cez Ukrajinu a teda aj cez Slovensko prúdilo v minulosti…
Hodnotenie článku

Sumár : Všetky vaše hlasy

User Rating: 4.69 ( 6 votes)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*