Domov >> Viac z energetiky >> Podnikateľské riziko
solárne články

Podnikateľské riziko

Podnikateľské riziko – toto sme počuli v médiách v poslednom čase viackrát v súvislosti s legislatívnymi zmenami v energetike.  Časté zmeny v legislatíve, ktoré menia  pravidlá v čase realizovania projektov a aj po ich realizácii sú prezentované ako podnikateľské riziko investora. Presnejšie vyjadrenie však je, že sa jedná o politické riziko spôsobované politikou vlády.

Občan a hospodárstvo chcú bezpečnosť dodávok energií a dodávatelia energií chcú bezpečnosť odberu energií tak, aby sa im investície vrátili.

Výroba (ťažba), transport aj obchod s energiou sú spojené. Dnes sme svedkami obrovskej  energetickej globalizácie a zdroje energií a ich transport sa stali „zbraňou“. Zbraňou, nástrojom nie len energetickým, obchodným, ale aj  politickým. Po páde železnej opony  vzniklo  množstva nových štátov, ktoré  predtým boli v jednom zoskupení  a bolo  len otázkou času, kedy sa toto prejaví. Január 2009  potvrdil, že je to možné. 40 rokov nič a zrazu veľký problém. Nie je plyn!

Národné hospodárstva a obyvatelia sú v područí vlastníkov globálnych zdrojov energie a vlastníkov prepravných trás.

Dnes je na programe dňa dezintegrácia, oddelenie vlastníctva prepravnej sústavy od vlastníctva výrobných/ťažobných a obchodných činností a silná regulácia (dohľad) nad monopolmi.

Snaha o väčšiu energetickú bezpečnosť spočíva nie len vo vlastníckom oddelení a  diverzifikácii trás, ale aj v diverzifikácii zdrojov energie.

A tu je obrovský priestor pre OZE, ale skutočné obnoviteľné zdroje. Obnoviteľné zdroje , ktoré posilnia energetickú bezpečnosť, ekologický efekt, sociálno ekonomický prínos (zamestnanosť). Priestor pre zdroje, ktoré budú využívať komunálny odpad.

Spúšťací gombík vo forme zákona 309/2009 Z.z. o obnoviteľných zdrojoch energie a následné vyhlášky boli zapnuté zle. Spôsobili neregulovaný biznis „šikovných“ a dnes žneme „úspech“ a meníme pravidlá ako na bežiacom páse.

Minister hospodárstva sa na Energetickej komisii Výboru NR SR pre hospodárstvo vyjadril v tom zmysle, že  neustálymi novelami zákona  o podpore obnoviteľných zdrojov sa budú implementovať  stále nové skúsenosti, ktoré sa získali v praxi.

Ja som toho názoru, že sa zákon 309/2009  Z.z. a s ním súvisiace vyhlášky sú prekonané a časté zmeny len prehlbujú politické riziko bezprostredne vplývajúce  na podnikateľskú činnosť.

Keďže sa pred týmto rizikom nedá ujsť, buď sa už nebude investovať, alebo budú investovať len „šikovní“

VIAC Z ENERGETIKY

© oenergetike.sk

odnikateľské riziko – toto sme počuli v médiách v poslednom čase viackrát v súvislosti s legislatívnymi zmenami v energetike.  Časté zmeny v legislatíve, ktoré menia  pravidlá v čase realizovania projektov a aj po ich realizácii sú prezentované ako podnikateľské riziko investora. Presnejšie vyjadrenie však je, že sa jedná o politické riziko spôsobované politikou vlády. Občan a hospodárstvo chcú bezpečnosť dodávok energií a dodávatelia energií chcú bezpečnosť odberu energií tak, aby sa im investície vrátili. Výroba (ťažba), transport aj obchod s energiou sú spojené. Dnes sme svedkami obrovskej  energetickej globalizácie a zdroje energií a ich transport sa stali „zbraňou“. Zbraňou, nástrojom nie len energetickým, obchodným, ale aj  politickým. Po páde železnej…
Hodnotenie článku
User Rating: 4.9 ( 1 votes)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*