Domov >> Plyn >> Čo je pravým motívom kúpy SPP?
podanie rúk

Čo je pravým motívom kúpy SPP?

Skupina SPP pozostáva z troch spoločností:  SPP matka  a  dcérske spoločnosti,  EustreamSPP – distribúcia.

SPP matka je  zameraná  na obchodné aktivity so zemným plynom, na nákup a predaj. V poslednom období sa SPP zaoberá aj nákupom a predajom elektrickej energie.

Eustream sa zaoberá medzinárodnou prepravou zemného plynu cez územie Slovenskej republiky na európske trhy. Eustream je najziskovejšia spoločnosť v skupine SPP.

SPP – distribúcia zabezpečuje distribúciu zemného plynu zákazníkom na Slovensku. Distribuuje takmer 100 %  distribuovaného objemu zemného plynu v Slovenskej republike. Má viac ako  1,5 milióna odberných miest.

Dve spoločnosti  v skupine sú ziskové, Eustream a SPP distribúcia, jedna spoločnosť je stratová, a to je SPP. Dve spoločnosti nemajú konkurenciu, Eustream a  SPP distribúcia, jedna spoločnosť má silnú konkurenciu, a to je SPP.

Doteraz sa o stratu v SPP delili : – privátny akcionár  49%  a štát akcionár  51% , po novom sa o stratu bude deliť už len štát.

Od roku 2013 patrí do hlavnej skupiny SPP spoločnosť NAFTA, ktorá prevádzkuje a buduje nové podzemné zásobníky  na Slovensku.

SPP je obchodník s plynom. Obchodník s plynom, síce  dominantný na Slovenskom trhu, ale obchodník, akých je na trhu viac. Oproti niektorým obchodníkom s tou nevýhodou, že SPP má dlhodobý kontrakt na dodávky plynu s Gaspromom.

Každá zmena  ceny plynu s Gaspromom  sa dojednáva ťažko a dlho. Nikdy neviete čo vyjednáte, kedy to vyjednáte, alebo v prípade stroskotania jednaní, ako a kedy rozhodne  o cene plynu arbitráž. Ale kým vyjednávate o znížení ceny plynu musíte o trh s plynom bojovať s ostatnými obchodníkmi s plynom.  Ak necháte cenu takú, aká Vám vychádza na základe ceny, za ktorú kupujete plyn, teda vyššiu tak prídete o zákazníkov. Ak sa chcete priblížiť ku konkurencii musíte ísť pod cenu s nádejou, že keď vyrokujete po rokoch nižšiu cenu tak sa Vám  možno časť  peňazí vráti.

Samozrejme, ak idete pod cenu, tak si musíte na tieto obchody  peniaze požičať, alebo stratu spoločnosti dotovať z iných aktivít firmy, alebo firiem. A tu vidím najväčší problém vládnej transakcie kúpiť stratovú firmu. Straty bude pravdepodobne dotovať z dividend spoločností, ktoré sú ziskové a má v nich 51 %. Pravdepodobne z dividend SPP-distribúcia a Eustream.

Lenže tie isté peniaze z dividend sú zdrojom príjmu štátneho rozpočtu a je z nich financovaná napr. sociálna politika štátu, zdravotné odvody, dôchodky, školstvo  …

Ak sa tieto dividendy použijú na krytie straty v SPP tak budú chýbať v štátnom rozpočte. To isté platí aj o medializovanom predaji zásob plynu. Peniaze za predaj zásob plynu  môžu skončiť buď v štátnom rozpočte, alebo sa utopia v strate SPP. V každom prípade budú ceny plynu dotované štátom, teda s daní, len účtovne to bude vyzerať inak.

Ako hlavný dôvod transakcie sa uvádza stabilita, alebo nezvyšovanie cien plynu pre domácnosti.

Toto tvrdenie je zavádzajúce, lebo návrh na cenu plynu schvaľuje v zmysle  zákona 197/2012 Z. z. (Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach) od 1.8.2012 valné zhromaždenie spoločnosti SPP, kde má štát väčšinu. Teda už dnes o cene plynu pre domácnosti rozhoduje štát, svojím hlasovaním na valnom zhromaždení spoločnosti SPP.

Úvaha premiéra prezentovaná v médiách, že neschvaľovanie zvyšovania cien plynu URSO om vedie k arbitrážam, ktoré môžeme aj prehrať  dokazuje dve veci:

  1. štát ako akcionár svojim hlasovaním na valných  hromadách asi poškodzoval druhého akcionára
  2. URSO pri stanovovaní ceny plynu pre domácnosti asi ťahá za kratší koniec a reguláciou spôsobuje straty spoločnostiam obchodujúcich s plynom.

Pri tomto spôsobe politického riešenia cien plynu a krytia straty SPP cez iné spoločnosti SPP zostáva už len položiť otázku čo na to európska komisia so všetkými svojimi energetickými  balíčkami.

PLYN

© oenergetike.sk

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Handshake – Men od Amtec Photos je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @12/2018 //pridaná vrstva na originál
kupina SPP pozostáva z troch spoločností:  SPP matka  a  dcérske spoločnosti,  Eustream a SPP - distribúcia. SPP matka je  zameraná  na obchodné aktivity so zemným plynom, na nákup a predaj. V poslednom období sa SPP zaoberá aj nákupom a predajom elektrickej energie. Eustream sa zaoberá medzinárodnou prepravou zemného plynu cez územie Slovenskej republiky na európske trhy. Eustream je najziskovejšia spoločnosť v skupine SPP. SPP - distribúcia zabezpečuje distribúciu zemného plynu zákazníkom na Slovensku. Distribuuje takmer 100 %  distribuovaného objemu zemného plynu v Slovenskej republike. Má viac ako  1,5 milióna odberných miest. Dve spoločnosti  v skupine sú ziskové, Eustream a SPP distribúcia, jedna spoločnosť je stratová, a to…
Hodnotenie článku
User Rating: 4.9 ( 1 votes)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*