Všetci chceme svietiť, mať doma teplo, natankovať benzín či naftu vtedy, keď potrebujeme, vyviezť odpad od domu vtedy, keď je kontajner plný a podobne. Všetci chceme tieto samozrejmosti, len nikto nechce niesť aj dôsledky týchto, dnes ešte samozrejmostí. Referendum je najväčší výdobytok demokracie. Lenže nie vždy a všetko je vhodné ním riešiť.
Ktorá obec chce mať vo svojom chotári napr. skládku odpadu, spaľovňu odpadu? Či nedajbože úložisko jadrového odpadu? Ale o tom, že sú potrebné aj spaľovne, aj úložiská jadrového odpadu nikto nepochybuje.
Referendum o ťažbe uránu
Naposledy v médiách, dokonca v novele zákona, rezonuje referendum o ťažbe uránovej rudy. Zainteresovaní na oboch stranách sa predbiehajú v tom, kto bol prvý, kto navrhol súhlas ťažby riešiť referendom.
Ak referendum o ťažbe uránu, tak najskôr referendum o tom, či chceme na Slovensku jadrové elektrárne alebo nie. Referendum o tom, či pôjdeme cestou Nemecka, Švajčiarska, teda cestou utlmenia jadra a jeho plánovaný koniec na Slovensku, alebo pôjdeme cestou Francúzska – viac jadra.
Mnohí si mysleli, že vyhlásenie utlmenia jadra v Nemecku po havárii vo Fukušime je len politické vyhlásenie, ktoré sa časom zmení. Dnes sme svedkami toho, že to myslia s alternatívnymi zdrojmi elektriny viac ako vážne. V Nemecku sa začala dlho pripravovaná zelená cesta v energetike.
Slovensko cestou jadrových elektrárni?
Slovensko má dnes po Francúzsku najväčší podiel jadra vo výrobe elektriny (cca 55%), a to v priebehu možno dvoch rokov budú uvedené do prevádzky dva nové bloky jadrovej elektrárne (JE) v Mochovciach a vláda pripravuje výstavbu ďalšej novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Všetky tieto jadrové elektrárne potrebujú jadrové palivo a toto palivo pochádza z uránovej rudy. Všetky tieto elektrárne produkujú jadrový odpad a ten treba niekde na Slovensku uložiť. Aj o tom bude referendum?
V tomto prípade však referendom riešime následky a nie príčiny.
Energia, jej výroba a transport k spotrebiteľovi nie je predaj banánov, ktoré si dnes kúpim v jednom obchode a zajtra v druhom a keď si ich nekúpim vôbec, tiež sa nič nestane.
Energetika je investične veľmi náročná a citlivá na zmeny a zásahy do jej systému. Preto zmeny je potrebné riešiť s rozvahou a nie pod tlakom tej alebo onej skupiny. Zle nastavený systém v energetike sa prejaví až neskôr, keď ho už nebude ľahké meniť. A ak systém zmeníme, tak s veľkými stratami, na ktoré sa budeme skladať všetci.
VIAC Z ENERGETIKY
© oenergetike.sk