Domov >> OZE >> Kto dnes riadi OZE a KVET na Slovensku?
veterná elektráreň

Kto dnes riadi OZE a KVET na Slovensku?

Zákon 309/2009 Z.z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby ustanovuje spôsob podpory a podmienky podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, elektriny vysoko účinnou kombinovanou výrobou a biometánu. V § 3 definuje spôsob podpory a podmienky výroby energie z OZE a VU KVET mimo iného aj prednostným pripojením zariadenia do siete, prístupom do sústavy a prenosom elektriny.

Zákon prešiel mnohými novelami, ktoré podmienky podpory obmedzovali (napr. zákon 136/2011 Z.z., ktorý mimo iného obmedzoval podporu fotovoltaiky), ale aj podporu rozširovali (napr. zákon 382/2013 Z.z. zaviedol podporu pre plyny vznikajúce pri hutníckej výrobe ocele).

Zákon 309/2009 Z.z.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kľúčovým dokumentom v OZE a VU KVET je zákon 309/2009 Z.z. Ak sa však pozrieme na aplikačnú prax, tak to nie je celkom tak. Na OZE a VU KVET majú veľký vplyv aj URSO, ktoré svojimi vyhláškami mimo iného stanovuje výkupné ceny elektriny z OZE a VU KVET.

Vo VÚ KVET sa dnes podporuje výroba elektriny zo zemného plynu, vykurovacieho oleja, hnedého a čierneho uhlia a po novele zákona aj z plynu vznikajúceho pri hutníckej výrobe ocele.

Z OZE sa podporuje elektrina vyrobená z vodnej, slnečnej, veternej, geotermálnej energie, zo spaľovania alebo spoluspaľovania biomasy, biokvapaliny, skládkového plynu, biometánu, bioplynu, plynu vyrobeného splyňovaním biomasy a podobne.

Distribučné spoločnosti vo vzťahu k OZE

Druhým a najkľúčovejším hráčom na trhu sú dnes distribučné spoločnosti. (Západoslovenská distribučná, a.s., SSE-distribučná, a.s. a Východoslovenská distribučná, a.s.). Distribučné spoločnosti v decembri 2013 rozhodli o plošnom  „pozastavení“ pripájania zariadení na výrobu elektriny do distribučných sústav a znegovali tak zákon 309/2009 Z.z., ako aj vyhlášky URSO o cenách elektriny z OZE a VU KVET.

Stanoviská na postup distribučných spoločností sú rôzne. Človek nemusí byť odborníkom v energetike, aby pochopil, že technicky je takmer nemožné, aby vo všetkých uzlových oblastiach na Slovensku bola vyčerpaná v jeden mesiac možnosť pripájania zdrojov elektriny. Pravý dôvod je niekde inde.

Dnešný stav je taký, že distribučné spoločnosti sú nad zákonom.

OZE

© oenergetike.sk

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Surfing the Sky od José Carlos Cortizo Pérez je licencovaný pod CC BY 2.0 @12/2018 //pridaná vrstva na originál
ákon 309/2009 Z.z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby ustanovuje spôsob podpory a podmienky podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, elektriny vysoko účinnou kombinovanou výrobou a biometánu. V § 3 definuje spôsob podpory a podmienky výroby energie z OZE a VU KVET mimo iného aj prednostným pripojením zariadenia do siete, prístupom do sústavy a prenosom elektriny. Zákon prešiel mnohými novelami, ktoré podmienky podpory obmedzovali (napr. zákon 136/2011 Z.z., ktorý mimo iného obmedzoval podporu fotovoltaiky), ale aj podporu rozširovali (napr. zákon 382/2013 Z.z. zaviedol podporu pre plyny vznikajúce pri hutníckej výrobe ocele). Zákon 309/2009 Z.z. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kľúčovým…
Hodnotenie článku
User Rating: 4.9 ( 1 votes)

4 komentáre

 1. Dobry den, pan Janis,

  predstavte si, ze mame zasobnik energie na niekolko desiatok GWh energie (ano, je to dost na pokrytie dennej spotreby SR).
  Jeho investicne naklady su k svojej kapacite naozaj smiesne, zopar desiatok mil. evri. Ale neriesme samotny zasobnik energie. Otazka smeruje inde. Su na Slovensku vytvorene leegislativne podmienky, aby sme mohli takyto zasobnik energie prevadzkovat?
  macmiro@me.com

 2. Na to, aby sme hovorili, či máme legislatívu na zásobník energie, musíme o zásobníku a druhu energie vedieť viac. Napr. máme legislatívu na zásobníky plynu.

 3. Napr. mame na Slovensku aj precerpavaciu elektraren.
  Ale v nasom pripade sa jedna o zotrvacnikovu. Je tato eventualita pokryta legislativou? Vopred dakujem za odpoved.

  • Pekný večer,
   áno, zákon o energetike sa vzťahuje aj na prečerpávaciu vodnú elektráreň Čierny Váh, ktorá je úložiskom elektrickej energie. V nočných hodinách sa prebytok elektrickej energie najmä z jadrových elektrární využíva na prečerpávanie („ukladanie“) vody z dolnej nádrže do hornej a v čase špičky sa táto akumulovaná voda používa na výrobu špičkovej elektrickej energie.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*